FABULARIE – Zwierzęcenie – nr 2 (2) 2013

Data publikacji: 25/08/2014

Opublikowano w: Czasopisma

Odsłon: 2430

Komentarze:

Fabularie - zwierzęta - AnimalStudies.pl

FABULARIE – Zwierzęcenie – nr 2 (2) 2013

Bydgoskie “Fabularie. Kultura: stan najnowszy” to czasopismo, którego ambicją jest zajmowanie różnymi sposobami funkcjonowania człowieka w świecie, począwszy od edukacji kulturalnej, poprzez zagadnienia dotyczące rozwoju języka i rozmaitych form komunikacji, na refleksji filozoficznej o szerokim spektrum tematycznym skończywszy. W kręgu zainteresowania redakcji znajdują się rozmaite dziedziny twórcze, a ściślej – relacje, w jakie ze sobą wchodzą.  Fabularie są pismem o nowej kulturze. Chce łączyć to, co lokalne, z tym, co ogólne; to, co konkretne, z tym, co wyobraźniowe; to, co wielkie, z tym, co ledwie dostrzegalne.

Tematem przewodnim numeru 2 z roku 2013 były zwierzęta i jedzenie. Całość jest do przeczytania na zasadzie otwartego dostępu na tej stronie.

Wydawca: Bydgoska Fundacja Wolnej Myśli
ISSN 2300-7281
Liczba stron: 84

Strona Fabularii na Facebooku: http://facebook.com/fabularie

Romowa z Xavierem Bayle - fragment (rozwiń)

Daria Mędelska-Guz: Mówisz o egalitaryzmie, równości wszystkich ludzi, ale też ludzi i zwierząt. Czy to w ogóle jest możliwe?

Xavier Bayle: Mówimy: „zwierzęta i my”. Już sam ten zwrot zakłada zafałszowanie. My jesteśmy zwierzętami. Był czas, gdy do głosu dochodziły jednostki twierdzące, że Żydzi nie są ludźmi. Tworzenie podobnych podziałów nie opiera się na wiedzy, lecz na przeświadczeniu. Tak jak nie ma różnicy między Żydami, listonoszami, elektrykami, tak nie ma różnicy między krową a nami; chcemy żyć, posiadamy tożsamość, mamy centralny układ nerwowy.

Antygatunkowizm traktowany jest czasami jako niedorzeczność, głupota. Czytałem niedawno felieton, który przedstawiał rzecz w takim właśnie tonie. Poważny i mądry tekst, ale nie chciało mi się odpowiadać na niego poważnymi argumentami. Pokusiłem się o przeprowadzenie eksperymentu. W miejscach gdzie pojawiało się słowo gatunkowizm wpisywałem słowo feminizm, natomiast zwierzę zastąpiłem słowem kobieta. Otrzymałem dyskurs bliźniaczo podobny do tego, którego używano 200 lat temu przeciwko kobietom.

Egalitaryzm istnieje jako ideał, marzenie o świecie bez dyskryminacji rasowych, etnicznych, seksualnych, a także wiekowych; czasami traktujemy dzieci jak osoby niedorozwinięte. One po prostu dysponują innym punktem widzenia. Często lepszym od naszego.

Spis treści (rozwiń)

Jeść, jeść, jeść
Raymond Carver – Tłuścioch 5
Radosław Sioma – Metafizyka obżarstwa 8

Trzaska miłość
Niepowtarzalne, endemiczne. Rozmowa z Mikołajem Trzaską 12
Marcin Szymczak – Pozostał tylko uśmiech. O filmie Miłość Filipa Dzierżawskiego 18

Zwierzęcenie
Paweł Schreiber – Zwierzoludzie Jana Klaty 22
David Foster Wallace – Pomyślcie o homarze 24
Paweł Marcinkiewicz – Przedstawienia zwierząt w sztukach wizualnych: krótki rys historyczny 36
Dariusz Gzyra – Krótka historia weganizmu 46

Spoza. Korespondencja
Nie interesuje mnie słowo tolerancja. Interesuje mnie słowo szacunek. Rozmowa z Xavierem Bayle’em 54

Słowobraz
Daria Milecka – Obraz i słowo 62

Performans
Niemożliwe obrazy w polu możliwości. Rozmowa z BBB Johannesem Deimlingiem 68
Bez bagażu interpretacji. Rozmowa z Moniką Sobczak 72

Fabularie Blisko
Kujawsko-pomorskie. Nowa literatura 75

Fabularie - Zwierzęcenie - AnimalStudies.pl