Ruszył nabór na podyplomowe Animal Studies (studia nad zwierzętami) na SWPS w Warszawie

Data publikacji: 16/04/2015

Opublikowano w: Varia

Odsłon: 6051

Komentarze:

Animal Studies - Studia podyplomowe SWPS - AnimalStudies.pl

Nabór na podyplomowe Animal Studies
(studia nad zwierzętami) na SWPS w Warszawie

Ruszył nabór na podyplomowe animal studies (studia nad zwierzętami) na warszawskiej SWPS. Studia będą trwać dwa semestry. Zajęcia mają odbywać się w soboty i niedziele, maksymalnie dwa razy w miesiącu. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem zaliczenia będzie pisemny egzamin przekrojowy. Absolwenci otrzymają przewidziane ustawą świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Kadrę nauczycielską podyplomowych studiów nad zwierzętami tworzą: dr Joanna Jeśman, dr Michał Pręgowski, Dariusz Gzyra, dr Justyna Włodarczyk, dr Aleksandra Drzał-Sierocka, Agnieszka Gruszczyńska, dr Karol Jachymek i Marta Dymek.

Organizacja zajęć:

 • Wprowadzenie do Animal Studies (seminarium, 24 h)
 • Posthumanizm – konteksty – znaczenia – krytyka (wykład, 18 h)
 • Społeczne postawy wobec zwierząt (warsztat, 21 h)
 • Zwierzęta w popkulturze (seminarium, 24 h)
 • Relacje zwierzęco-ludzkie jako praktyki kulturowe (seminarium, 18 h)
 • Zwierzęta w sztuce, designie i architekturze w XXI wieku (seminarium, 18 h)
 • Status prawny zwierzęcia – Sytuacja zwierzęcia w świetle prawa pozytywnego (wykład, 21 h)
 • Zwierzęta i ich praca na rzecz człowieka (seminarium, 18 h)
 • Etyczne wymiary pracy na rzecz zwierząt (warsztat, 21 h)
 • Podstawy fundraisingu w prozwierzęcych organizacjach pozarządowych (warsztat, 12 h)
 • Spotkania z praktykami (warsztat, 9 h)

Adresaci:
Podyplomowe Animal Studies (studia nad zwierzętami) są kierowane do osób zainteresowanych tematyką zwierząt w perspektywie kulturowej, społecznej i filozoficznej (absolwentów kierunków humanistycznych i nauk społecznych), jak również do tych, którzy planują lub już pracują w zawodach związanych ze zwierzętami (aktywistów prozwierzęcych, pracowników schronisk, animaloterapeutów, zwierzęcych behawiorystów, szkoleniowców itp.). Z jednej strony studia te będą okazją do poszerzenia wiedzy lub zainteresowań o aspekty empiryczne i praktyczne, a z drugiej strony pozwolą usystematyzować zdobytą wiedzę teoretyczną i wzbogacić ją o bardziej współczesne, naukowe aspekty, które można wykorzystać w codziennej pracy.

Cel:
Studia pozwolą słuchaczom zdobyć wiedzę na temat relacji ludzi i zwierząt oraz nabyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy na ich rzecz. W programie studiów ujęto między innymi wykłady i seminaria dotyczące: zwierząt w popkulturze, sztuce, architekturze, literaturze, jak również współczesnych przepisów prawnych dotyczących zwierząt. Ważnym elementem programu są również warsztaty dotyczące etyki wobec zwierząt, fundraisingu w prozwierzęcych organizacjach pozarządowych oraz spotkania z praktykami (weterynarzami, animaloterapeutami, trenerami, przedstawicielami organizacji prozwierzęcych oraz szkoleniowcami psów przewodników).

Sylabus zajęć “Etyczne wymiary pracy na rzecz zwierząt” można przeczytać na tej stronie.

Źródło: http://www.podyplomowe.pl/swps-warszawa/studia-podyplomowe/rozwoj-osobisty/animal-studies

Wykorzystano rysunek Jacoba de Gheyna (II) Vier studies van een kikker.