ZNAK – Prawo do zabijania – Nr 694 (03) 2013

Data publikacji: 04/06/2015

Opublikowano w: Czasopisma

Odsłon: 3072

Komentarze:

ZNAK 694 - Prawo do zabijania - AnimalStudies.pl

ZNAK – Prawo do zabijania – Nr 694 (03) 2013

Temat przewodni numeru 694 krakowskiego miesięcznika ZNAK brzmi: Prawo do zabijania. ZNAK poświęcał tematyce zwierząt i ich krzywdy również numer 720 (maj 2015) i numer 637 (czerwiec 2008). Miesięcznik ZNAK jest wydawany w Krakowie od 1946 r. Od kilku lat pismo jest wydawane w formie zeszytów monograficznych, poświęconych konkretnym tematom. W numerze “Prawo do zabijania” czytamy:

Z jedzeniem mięsa wiązała się niegdyś wina, którą pozwalał wyrazić i poniekąd zmazać rytuał. Dziś znika nam ona sprzed oczu tak jak zabijanie zwierząt, będące obecnie zaawansowanym technologicznie procesem przemysłowym, w którym wszelkie drastyczne sceny są nam oszczędzane, a końcowy produkt kusi pięknie zapakowany z półek sklepowych. A przecież mięsożerność powinna obciążać nasze sumienia dzisiaj o wiele bardziej niż kiedyś. Przekonują o tym względy zdrowotne, różnorodność dostępnych pokarmów oraz dane ekonomiczne pokazujące, jak bardzo kosztowna dla naszej planety jest masowa „produkcja mięsa”. Przede wszystkim jednak osądza nas to, jak dużo już o zwierzętach wiemy i jak niewiele z tej wiedzy wyciągamy wniosków. Czy mięsożerność przystoi jeszcze współczesnym ludziom?

Redaktor naczelna Dominika Kozłowska pisze natomiast:

Niestety, o faktach dyskutuje się w Polsce znacznie trudniej niż o przeświadczeniach. Jak trudna jest dyskusja, widać również na przykładzie problemu, który podejmujemy w Temacie Miesiąca. Debata o uboju rytualnym nie jest oczywiście dyskusją li jedynie religijną, choć wątki religijne odgrywają w niej ważną rolę. Niemniej jednak na jej przykładzie dobrze widać, w jaki sposób nasze uprzedzenia i głęboko skrywane lęki manifestują się pod pozorem odwołań do faktów. Przede wszystkim jednak na przykładzie tej debaty można wyraźnie dostrzec, że im bardziej stajemy się świeccy, tym nasze dyskusje o religii są niższej jakości. Ta prawda dotyczy także katolików; wbrew pozorom laicyzacja nie obejmuje jedynie osób niewierzących. Dyskusja o zabijaniu zwierząt jest – jeśli chodzi o zasób potrzebnej wiedzy – szczególnie wymagająca.

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2013-03-01
ISBN: 0044-488X
Strona numeru “Prawo do zabijania”: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3667,Miesiecznik-ZNAK-Numer-694
Strona Miesięcznika ZNAK: http://www.miesiecznik.znak.com.pl
Miesięcznik ZNAK na Facebooku: https://www.facebook.com/miesiecznik.znak

Spis treści części poświęconej zwierzętom (rozwiń)

Justyna Siemienowicz – Nie zabijaj 10
Kiedy zwierzęta były ludźmi, z Andrzejem Szyjewskim rozmawia Justyna Siemienowicz 16
Joanna Bocheńska – Między nami zwierzętami 23
Reakcyjność oświecenia, z Piotrem Pazińskim rozmawia Adam Puchejda 27
Marzena Zdanowska – Nieznośna hierarchia bytów 31