Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej (CFP)

Data publikacji: 30/01/2015

Opublikowano w: Call for papers

Odsłon: 2180

Komentarze:

Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej - AnimalStudies.pl

Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej,
młodzieżowej i fantastycznej (CFP)

 

Refleksja nad zwierzętami i towarzyszące jej konteksty to ważny i popularny kierunek badań współczesnej humanistyki. Ten nurt rozważań coraz częściej zajmuje literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów i przedstawicieli innych dyscyplin. Perspektywa studiów nad zwierzętami wydaje się szczególnie przydatna w odniesieniu do dzieł literatury dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej. W tego rodzaju utworach odnajdziemy mnóstwo wizerunków zwierząt – małych i dużych, „dzikich” i „oswojonych”, prawdziwych i zmyślonych. Często nie są one jedynie niemymi towarzyszami ludzkich bohaterów, stając się pełnoprawnymi, obdarzonymi głosem postaciami. Mówią nie tylko o swym własnym świecie, lecz także o świecie człowieka; nie tylko o rzeczywistości literackiej, lecz także o realnych czasach, miejscach i dyskursach.

Proponujemy Państwu odniesienie humanistycznej refleksji nad zwierzętami do literatury dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej. Zapraszamy do przesyłania abstraktów wystąpień konferencyjnych. Zagadnienia, które szczególnie nas interesują, to:

  • literackie reprezentacje zwierząt;
  • relacje człowiek-zwierzę i dziecko-zwierzę;
  • zwierzę jako dziecko, dziecko jako zwierzę;
  • menażerie, zwierzyńce, ogrody zoologiczne;
  • zoologie i bestiariusze;
  • istoty hybrydalne i zmiennokształtne;
  • prawa zwierząt.

Powyższe obszary tematyczne to jedynie propozycje, które nie wyczerpują interesującej nas problematyki.

Konferencja „Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej” odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2015 r. w Warszawie.

Na zgłoszenia tematów wraz z abstraktami (do 300 słów) czekamy do 14 lutego 2015 r. Prosimy o przesyłanie ich drogą elektroniczną na adres mailowy k.basni.uw@gmail.com. Wyboru propozycji dokonamy metodą „blind review” – prosimy zatem o podanie wszelkich danych (imię i nazwisko, afiliacja, tytuł) w treści maila; załącznik (plik w formacie .doc lub .pdf zatytułowany konferencjacm_abstrakt) powinien zawierać wyłącznie tytuł wystąpienia oraz treść abstraktu. O zaakceptowaniu bądź odrzuceniu zgłoszenia zostaną Państwo powiadomieni oddzielnym mailem do 28 lutego 2015 r.

Konferencja jest bezpłatna. Nie zapewniamy i nie pokrywamy kosztów zakwaterowania i obiadów. Planowana jest publikacja pokonferencyjna w formie książki.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

Organizatorzy:

Anna Maria Mik, Szymon Partyka, mgr Patrycja Pokora, mgr Maciej Skowera

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW

Zapraszamy też na stronę Koła Naukowego Baśni na Facebooku i do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.