ZNAK – Zwierzę, którym jesteś – Nr 720/(05)2015

Data publikacji: 23/05/2015

Opublikowano w: Czasopisma

Odsłon: 3026

Komentarze:

ZNAK - Zwierzę, którym jesteś - AnimalStudies.pl

Zwierzę, którym jesteś
ZNAK Nr 720 – maj 2015

Motywem przewodnim numeru 720 – “Zwierzę, którym jesteś” – miesięcznika ZNAK są zwierzęta. Tematyka ta pojawiła się już wcześniej w miesięczniku w numerze 637 z roku 2008 “O cierpieniu zwierząt”, a także w numerze 694 z roku 2013 “Prawo do zabijania”. Miesięcznik ZNAK jest wydawany w Krakowie od 1946 r. Od kilku lat pismo jest wydawane w formie zeszytów monograficznych, poświęconych konkretnym tematom. W numerze “Zwierzę, którym jesteś” czytamy:

Pytanie o status zwierzęcia jest być może jednym z najistotniejszych, które musi sobie zadać współczesna filozofia. Okazuje się bowiem, że różnica między człowiekiem a zwierzęciem (czy szerzej: między tym, co ludzkie i nieludzkie) nie jest trwała, niepodważalna i wieczna. Wprost przeciwnie – „zwierzęcość” destabilizuje dotychczasowe rozumienie podmiotu, prowokuje przesunięcie granic humanizmu, rozbija oczywistość Homo sapiens.

Czy wyrzucone niegdyś na marginesy antropologii zwierzę nie wzbogaca międzygatunkowej wspólnoty, a tym samym człowieka? Jak szanować ludzko-nieludzką różnicę i różnorodność? Dlaczego traktowanie nieludzi na równych (z ludzkimi) prawach jest wizją utopijną? Jakim językiem mówić w imieniu tych, których języka człowiek nie potrafi zrozumieć?

Zawartość numeru krótko opisuje redaktorka naczelna Dominika Kozłowska:

Nadanie zwierzętom pozaludzkim statusu osoby stawia nas w centrum pytań o podmiotowość. Kwestię tę w najnowszym numerze miesięcznika „Znak” podejmują znakomici autorzy: Andrzej Elżanowski bada różnice między podmiotami osobowymi i nieosobowymi, Jacques Derrida zastanawia się nad coraz mniej wyraźną granicą między człowiekiem a zwierzęciem, Zbigniew Mikołejko opowiada o doświadczeniach cierpienia i śmierci, które łączą ludzi i zwierzęta w sposób niepodważalny. Wątki te dopełniają głosy Miry Marcinów na temat szalonych zwierząt i Krzysztofa Koransa o szympansach, bonobo i Homo sapiens.

Więcej informacji o numerze “Zwierzę, którym jesteś”: http://www.miesiecznik.znak.com.pl/16374/spis-tresci

Strona ZNAKU: http://www.miesiecznik.znak.com.pl
Znak na Facebooku: https://www.facebook.com/miesiecznik.znak

Spis treści części poświęconej zwierzętom (rozwiń)

EDYTORIAL
Dominika Kozłowska – Koniec historii uprzedmiotowienia

TEMAT MIESIĄCA: Zwierzę, Którym Jesteś

Ty jesteś tym, ze Zbigniewem Mikołejką rozmawia Justyna Siemienowicz

Andrzej Elżanowski – O podmiotach nieosobowych i osobowych

Krzysztof Kornas – Coraz bardziej człekoształtne małpy

Mira Marcinów – Schizofretki i kotpulsywni psychopaci

Przemoc wobec zwierząt, Jacques Derrida w rozmowie z Élisabeth Roudinesco