ZNAK – O cierpieniu zwierząt – Nr 637 (6) 2008

Data publikacji: 01/08/2014

Opublikowano w: Czasopisma

Odsłon: 2210

Komentarze:

ZNAK - O cierpieniu zwierząt - AnimalStudies.pl

ZNAK – O cierpieniu zwierząt – Nr 637 (6) 2008

Każdy, kto czytał Dziennik Gombrowicza, zapamiętał scenę na argentyńskiej plaży, kiedy to Witoldo próbował ratować odwrócone na grzbiet żuczki. Albo opowieść z tego samego drugiego tomu Dziennika o dogorywającym psie Dusia Jankowskiego, którego trzeba było dobić. W kontekście tych historii Gombrowicz stawia tezę, że cierpienie zwierząt jest całkowicie bez-zasadne i właśnie dlatego w najwyższym stopniu przerażające. Dopowiada, że nawet chrześcijanie nie potrafią sobie z nim poradzić, bo nie obejmuje go plan zbawienia. Czy jest tak rzeczywiście? W naszym numerze chcemy skomplikować obraz chrześcijaństwa, a zarazem pokazać, że cierpienie „braci mniejszych” powinno nas najżywiej obchodzić i nie musi oznaczać stępienia wrażliwości na udrękę ludzi. O. Wacław Hryniewicz przywołuje te tradycje myśli i duchowości chrześcijaństwa, które próbowały pokazać, że „nową ziemię i nowe niebo” zaludnią także „odnowione” rośliny i zwierzęta. O. Wacław Michalczyk w duchowości św. Franciszka odkrywa najgłębszy sens ubóstwa wyrażającego się w miłości do wszystkich stworzeń. Uzupełnieniem refleksji teologów jest artykuł Janusza Tazbira przypominający krwawą historię ludzkiego podboju świata zwierząt i tekst s. Barbary Chyrowicz, która jako etyk porównuje ze sobą cierpienie ludzi i istot niższych. Praktyczne wskazówki przynoszą teksty Adama Wajraka i Michała Olszewskiego.

Miesięcznik ZNAK jest wydawany w Krakowie od 1946 r. Od kilku lat pismo jest wydawane w formie zeszytów monograficznych, poświęconych konkretnym tematom, jak np. “O cierpieniu zwierząt”. Miesięcznik “Znak” jest wydawany w nakładzie 2100 egz., pojedynczy numer liczy ok. 160 stron.

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2008-07-01
ISBN: 0044-488X-06
Opracowanie graficzne Olgierd Chmielewski

Liczba stron: 200
Miesięcznik Znak
Format: 48 x 210 mm

Strona Znaku: http://www.miesiecznik.znak.com.pl
Znak na Facebooku: https://www.facebook.com/miesiecznik.znak

Przeczytaj o numerze “O cierpieniu zwierząt” na stronie Znaku.

Janusz Tazbir - Ludzie przeciwko zwierzętom (fragment)

Jeśli idzie o stosunek twórców wielkich religii do zwierząt, to jedynie Budda poświęcał temu problemowi sporo uwagi, nakazując ich dobre traktowanie. Ani jednak Mojżesz, ani Chrystus (a po Nim Mahomet) nie wypowiadali się na ten temat. Pisarze doby antyku oraz średniowiecza swe zainteresowanie zwierzętami ograniczają właściwie do kwestii spożywania lub nie ich mięsa. Przypomnijmy, że św. Tomasz z Akwinu twierdził, iż zasada miłości bliźniego rozciąga się jedynie na ludzi, nie dotyczy zaś zwierząt, które Bóg pozwolił zabijać na pożytek człowieka. Chrześcijaństwo, przyznając ludziom duszę (i związany z nią byt pośmiertny), pogłębiło tylko przepaść pomiędzy nimi a zwierzętami. Co prawda, w żywotach niektórych świętych (Franciszka z Asyżu czy Róży z Limy) podnoszono, że byli oni dobrzy nawet i dla zwierząt, ale pozostawało to bez większego wpływu na ich traktowanie.

Autorzy ksiąg Starego Testamentu pozostawali pod silnym wpływem prawodawstwa Bliskiego Wschodu, od swych najbliższych sąsiadów czerpiąc m.in. zasadę odwetu oraz instrumentalne traktowanie fauny. Skoro zaś całą Biblię uznano za świętą księgę chrześcijaństwa, również i karanie zwierząt stało się normą zwyczajową prawa, i to nie tylko w wiekach średnich. Jeśli choroba umysłowa nie zwalniała człowieka od odpowiedzialności karnej, to i brak rozumu właściwego ludziom mógł tylko częściowo stanowić okoliczność łagodzącą dla zwierząt. Wprawdzie w XVI wieku Bartłomiej Groicki pisał, że zwierzę nie może przestępstwa popełnić, „ponieważ rozumu nie ma”, to jednak praktyka sądowa pozostawała często w sprzeczności z tym przekonaniem.

Spis treści (rozwiń)

POWIĘKSZENIA: POLSKA – ŚWIAT – KOŚCIÓŁ

ALEKSANDER HALL – Stabilizacja

TADEUSZ JAGODZIŃSKI – Wojna i spokój

JANUSZ PONIEWIERSKI – Dwie podróże

TEMAT MIESIĄCA

JANUSZ TAZBIR – Ludzie przeciwko zwierzętom

WACŁAW HRYNIEWICZ OMI – Chrześcijaństwo a świat przyrody

WACŁAW MICHALCZYK OFM – Święty Franciszek z Asyżu i stworzenia

BARBARA CHYROWICZ SSpS – Cierpienie ludzi – cierpienie zwierząt

ADAM WAJRAK – Las i jego cierpiący mieszkańcy

MICHAŁ OLSZEWSKI – Kręta ścieżka mięsożercy

Inspiracje

TEMATY I REFLEKSJE

KRZYSZTOF DOROSZ – Dwugłos o Strachu Jana T. Grossa: Strach ma chrześcijańskie oczy

ARKADIUSZ STEMPIN – Dwugłos o Strachu Jana T. Grossa: Czy należy bać się Strachu?

MARIANNA BĄK – Powroty: Zdaniem lekarza rodzinnego

HALINA BORTNOWSKA – Powroty: O precyzji

ROBERT PLICH OP – Powroty: Rehabilitacja precyzji

MARIA KOLANKIEWICZ – Powroty: Rodzina adopcyjna

MICHAŁ BARDEL – Rzymskie obrazki: Bestiarium Pliniusza, czyli o relacji ludzi i zwierząt w starożytnym Rzymie

HALINA BORTNOWSKA – O różnych godzinach: * * *

ZDARZENIA – KSIAŻKI – LUDZIE

ANTONI SZWED – Czytajmy Kierkegaarda

ANNA GŁĄB – Wtajemniczenie w miłość

KS. TADEUSZ PABJAN – Racjonalność nauki i wiary

 

ZNAK - O cierpieniu zwierząt - AnimalStudies.pl