Każdy, kto czytał Dziennik Gombrowicza, zapamiętał scenę na argentyńskiej plaży, kiedy to Witoldo próbował ratować odwrócone na grzbiet żuczki. Albo opowieść z tego samego drugiego tomu Dziennika o dogorywającym psie Dusia Jankowskiego, którego trzeba było dobić. W kontekście tych historii Gombrowicz stawia tezę, że cierpienie zwierząt jest całkowicie bez-zasadne i właśnie dlatego w najwyższym stopniu przerażające. Dopowiada, że nawet chrześcijanie nie potrafią sobie z nim poradzić, bo nie obejmuje go plan zbawienia. Czy jest tak rzeczywiście? W naszym numerze chcemy skomplikować obraz chrześcijaństwa, a zarazem pokazać, że cierpienie „braci mniejszych” powinno nas najżywiej obchodzić i nie musi oznaczać stępienia wrażliwości na udrękę ludzi. O. Wacław Hryniewicz przywołuje te tradycje myśli i duchowości chrześcijaństwa, które próbowały pokazać, że „nową ziemię i nowe niebo” zaludnią także „odnowione” rośliny i zwierzęta. O. Wacław Michalczyk w duchowości św. Franciszka odkrywa najgłębszy sens ubóstwa wyrażającego się w miłości do wszystkich stworzeń. Uzupełnieniem refleksji teologów jest artykuł Janusza Tazbira przypominający krwawą historię ludzkiego podboju świata zwierząt i tekst s. Barbary Chyrowicz, która jako etyk porównuje ze sobą cierpienie ludzi i istot niższych. Praktyczne wskazówki przynoszą teksty Adama Wajraka i Michała Olszewskiego.
Miesięcznik ZNAK jest wydawany w Krakowie od 1946 r. Od kilku lat pismo jest wydawane w formie zeszytów monograficznych, poświęconych konkretnym tematom, jak np. “O cierpieniu zwierząt”. Miesięcznik “Znak” jest wydawany w nakładzie 2100 egz., pojedynczy numer liczy ok. 160 stron.
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2008-07-01
ISBN: 0044-488X-06
Opracowanie graficzne Olgierd Chmielewski
Liczba stron: 200
Miesięcznik Znak
Format: 48 x 210 mm
Strona Znaku: http://www.miesiecznik.znak.com.pl
Znak na Facebooku: https://www.facebook.com/miesiecznik.znak
Przeczytaj o numerze “O cierpieniu zwierząt” na stronie Znaku.
Janusz Tazbir - Ludzie przeciwko zwierzętom (fragment)
Autorzy ksiąg Starego Testamentu pozostawali pod silnym wpływem prawodawstwa Bliskiego Wschodu, od swych najbliższych sąsiadów czerpiąc m.in. zasadę odwetu oraz instrumentalne traktowanie fauny. Skoro zaś całą Biblię uznano za świętą księgę chrześcijaństwa, również i karanie zwierząt stało się normą zwyczajową prawa, i to nie tylko w wiekach średnich. Jeśli choroba umysłowa nie zwalniała człowieka od odpowiedzialności karnej, to i brak rozumu właściwego ludziom mógł tylko częściowo stanowić okoliczność łagodzącą dla zwierząt. Wprawdzie w XVI wieku Bartłomiej Groicki pisał, że zwierzę nie może przestępstwa popełnić, „ponieważ rozumu nie ma”, to jednak praktyka sądowa pozostawała często w sprzeczności z tym przekonaniem.
Spis treści (rozwiń)
ALEKSANDER HALL – Stabilizacja
TADEUSZ JAGODZIŃSKI – Wojna i spokój
JANUSZ PONIEWIERSKI – Dwie podróże
TEMAT MIESIĄCA
JANUSZ TAZBIR – Ludzie przeciwko zwierzętom
WACŁAW HRYNIEWICZ OMI – Chrześcijaństwo a świat przyrody
WACŁAW MICHALCZYK OFM – Święty Franciszek z Asyżu i stworzenia
BARBARA CHYROWICZ SSpS – Cierpienie ludzi – cierpienie zwierząt
ADAM WAJRAK – Las i jego cierpiący mieszkańcy
MICHAŁ OLSZEWSKI – Kręta ścieżka mięsożercy
Inspiracje
TEMATY I REFLEKSJE
KRZYSZTOF DOROSZ – Dwugłos o Strachu Jana T. Grossa: Strach ma chrześcijańskie oczy
ARKADIUSZ STEMPIN – Dwugłos o Strachu Jana T. Grossa: Czy należy bać się Strachu?
MARIANNA BĄK – Powroty: Zdaniem lekarza rodzinnego
HALINA BORTNOWSKA – Powroty: O precyzji
ROBERT PLICH OP – Powroty: Rehabilitacja precyzji
MARIA KOLANKIEWICZ – Powroty: Rodzina adopcyjna
MICHAŁ BARDEL – Rzymskie obrazki: Bestiarium Pliniusza, czyli o relacji ludzi i zwierząt w starożytnym Rzymie
HALINA BORTNOWSKA – O różnych godzinach: * * *
ZDARZENIA – KSIAŻKI – LUDZIE
ANTONI SZWED – Czytajmy Kierkegaarda
ANNA GŁĄB – Wtajemniczenie w miłość
KS. TADEUSZ PABJAN – Racjonalność nauki i wiary
Komentarze